| snö |
|
|
|
| Skrivet av Johan |
| 2012-10-19 19:15 |
|
Träningen rullar på, men några dagar under den här veckan gick det trögt pga några centimeter snö som täckte marken. Som tur var hade jag bokat bandet så kvalitén har inte fått stryka på foten. Nu är det ju i alla fall åkbart på rullskidorna igen vilket är skönt. FÖR tidig snö brukar aldrig vaa bra för resten av vintern... Jag har börjat använda mig mer och mer av Spotify:s artistradio för att hitta ny bra musik att lyssna på. Och faktiskt så har jag hittat en del bra grejer. En sak jag verkligen älskar är grymma instrumentala slut på poplåtar! Och de okrönta kungarna av popslut, så kallad "pop-eufori", är såklart The Smiths. Vår svenska motsvarighet, och kanske mitt absoluta favoritband, The Radio Dept. är dock enligt min helt opartiska åsikt minst lika bra... Lyssna på min top-3 lista så kommer ni att förstå: 3: The Whitest Boy Alive – Burning. Går helt otippat in från Spotify-radion, men med ett popsväng på slutet som får även de mest tunga fötter att röra på sig. 2: The Radio Dept. – Where Damage Isn't Already Done. Ja, vad säger man: 2,45 min lång låt med ett 1 min långt instrumentalt outro. Underbart! 1: The Smiths – Some Girls Are Bigger Than Others - 2011 Remastered Version. The Smiths, såklart. De har så många låtar som skulle kunna vara etta... Beroende på humör, väder eller vad som helst. Men den här är etta flest av gångerna. |
| Senast uppdaterad 2012-10-19 20:14 |





Kommentarer
Apropå Fireside, jag vill också tipsa: låten Elite, från skivan med samma namn, är 12 minuter krautrock med piano och allt, på Fireside-vis.
Jag har ju tokdiggat många gånger till Fireside och deras platta "Do not tailgate" från -95... Men kanske ännu mer till Starmarket och deras "Calendar" från -96 tror jag (även fast det står -04 på Spotify men det stämmer inte).
RSS-flöde för kommentarer på denna post